What Does the Little Gym Cost?

Updated on March 18, 2010
B.C. asks from Arlington, TX
5 answers

They dont have prices on their website. What does it cost per week/month for the little gym? I have a 2 1/2 year old.

What can I do next?

  • Add your own comment
  • Ask your own question
  • Join the Mamapedia community
  • as inappropriate
  • this with your friends

More Answers


answers from Huntsville on

I can't remember the prices when we looked into ours, I just know we couldn't afford it yet. :( Anyways, you should be able to take your daughter to one class for free, to see how she likes it. I did this with my daughter. Call them & ask about the classes for her age & the times. Then, if she likes it, they can discuss the cost & details with you.



answers from Tulsa on

I'm not in your area but I thought if you're asking about prices for little kids gymnastics I'd chime in with our cost just to see how comparable it is in other areas.

We pay $48 per month for 1 class per week, $80 per month for 2 classes per week, $95 for 3 classes, etc...after that it's only $15 a month to add classes, at some point it only costs $5 per class to add more classes. Our enrollment fee is $30 fer year per family and the class prices include everyone in the family. For example, I have 2 little ones in Buddy and Me, 18 months to 3 years, 1 in ballet and tap, same one in gymnastics, tumbling, and then another child in Hip Hop and Gymnastics too. So I am paying for 7 classes per week. I only pay about $300 per month.



answers from Dallas on

We haven't used The Little Gym since last summer but I want to say that when you did the math, it boiled down to something like $21 or $23/class. However, they charge by semester not by week or month. If you start later into a semester, they will prorate.

ETA: This was the one in Plano so the one in Arlington may be a bit different in price. I know that the Gymboree in Plano is about $10/month more than the one is Lewisville, so I'm guessing that The Little Gyms vary as well.


answers from Fresno on

We're in California so maybe the prices are different where you are, but here it's about $45/month for 1 class per week.


answers from Dallas on

Hey Bethy!
We used to pay $255 per semester for Cheyenne. That's four months.
Hope that helps!

Next question: Gymnastics